Infekční nemoci
28.2.2014 15:11
Výskyt infekčních onemocnění se výraznou měrou omezil zavedením komplexních vakcinačních programů. Nebezpečí nákazy ani dnes nelze podceňovat. Neztrácejme proto ze zřetele, že infekční nemoci pro psa představují velké nebezpečí. Jedná se o přenosné onemocnění, které se přenáší z jednoho zvířete na druhé, buď přímým kontaktem s již nemocným zvířete nebo jeho infikovanými sekrety, slinami, močí, slzami, hleny, krví, či výkaly.
Správně uplatněné očkování psa, vůči infekci spolehlivě ochrání. Je však třeba vědět, že v době od osmého do devátého týdne věku štěněte, tedy doby, než je organismus schopen imunitní odpovědi na podanou vakcinu. Štěně bychom proto neměli vystavovat riziku přímého kontaktu s nákazou.
Za nezodpovědnost majitelů štěńat se dá považovat návštěva výstav, ale také pohyb štěněte na veřejných prostranství, kde se vyskytuje více psů. U štěňat od 6-8 týdne života se nedoporučuje ani přijímání návštěv jiných majitelů psů.
Základní příznaky onemocnění –k základním příznakům onemocnění infekčními chorobami patří zvýšená teplota,nechutenství, , vysílení, zchvácenost,a další specifické projevy podle vývinu onemocnění.
Vzteklina
Je akutní nakažlivé onemocnění psů a ostatních zvířat přenosné na člověka. Postihuje především centrální nervovou soustavu. K přenosu dochází kousnutím nemocného zvířete.
Příznaky onemocnění jsou podle jeho vývinu různé. Od změny chování z. počáteční zuřivosti přecházející v přítulnost, neposlušnost, lekavost, toulavost, změna hlasu, útočnost, požírání nestravitelných předmětů, narážení do překážek, slintání, ztížené dýchání, teplota, postupné ochrnutí nejprve pánevních končetin.
Nositelé vztekliny:lišky, jezevci, divoké kočky, srnčí zvěř, veverky, hraboši.
První prohlídka v případě pokousání zvířete musí být provedena veterinárním lékařem do 24 hodin. Druhá pátý den po pokousání.V případě negativních vyšetření veterinární lékař vystavuje atest, ve kterém osvědčuje zdravotní stav psa. Vzhledem k možnosti smrtelného nebezpečí pro poraněné zvíře i člověka, proto nikdy nepodceňujeme sebemenší poranění.
Pokud veterinární lékař po prohlídce vysloví podezření z nákazy, je ještě dost času, aby se nakažený člověk imunizoval aplikací vakcín. Vakcinace u lidí je značnou zátěží organismu s možností projevů vážných komplikací.
Parvoviróza
Je vysoce nakažlivé onemocnění, které postihuje hlavně mladé psy.Vyvolává vodnatý průjem s krvavou typicky zapáchající příměsí. Pro onemocnění je příznačné úporné opakující se zvracení, prudce zvýšená vysoká teplota, apatie, nechutenství, poruchy dýchání a srdeční činnosti, neochota ulehnout, celková vyčerpanost.
Akutní pomoc - léčba parvovirózy musí být podchycena a zajištěna okamžitě. Bývá velmi komplikovaná. Ke zvládnutí sekundární infekce jsou aplikována antibiotika,, sulfonamidy, kortikoidy a vitamíny. Vyrovnání ztráty tekutin úporným průjmem a zvracením musí být zajištěno formou infuzí. V domácí péči se uplatňuje speciální dietní program s čaji, či vodou slazenými glukopurem nebo medem. Přes neochotu nemocného zvířete musí být podávání tekutin, co nejčastější např. vstřikováním injekční stříkačkou (bez jehly) do ústního koutku. Doporučuje se podávat odvary z rýže, mrkve, vloček, či krup, které pomáhají vytvářet potřebný ochranný film na sliznici střeva
Prevence –prevencí před vznikem nebezpečné parvovirózy je včasné očkování. To je možné provést u štěňat nejdříve ve stáří 8 týdnů. Přeočkování po třech týdnech.
Nemoci psinkového komplexu – původce onemocnění, jehož formou je psinka, lze stanovit laboratorním, serologickým vyšetřením. Důležité je včas rozpoznat základní příznaky.
V prvních 2-3 dnech onemocnění jde o únavnost, malátnost, otupělost, nechutenství.
K dalším, typickým příznakům patří výtoky z nosu a očí, citlivost na prudké světlo, průjem s příměsí krve,zvracení s převahou hlenu, praskání povrchu kůže na nose a tlapkách. V další fázi se projevují záškuby v obličejové partii, slinotok, klapání zuby, kývání, záchvaty a křeče epileptického charakteru, obrny, poruchy dýchání, srdeční činnosti, vědomí.
Akutní pomoc – okamžitá návštěva veterinárního lékaře, který zahájí léčbu antibiotiky, léčebnými séry, léky na zklidnění zvracení, průjmu a záchvatových stavů.
Prevence – spočívá ve včasném očkování ve věku 10-11 týdnů. Dobrá výživa, dostatečná hygiena, včasné odčervení.
Infekční (psincový) kašel – je virové onemocnění, postihující zejména psy žijící ve větším počtu. Příznakem bývá krátký suchý kašel, kolísání teploty, zvracení, nechutenství.
Akutní pomoc – okamžitá návštěva veterinárního lékaře, který zahájí léčbu antibiotiky a příslušnými séry.
Prevence– včasné očkování.