Fytoterapie v praxi
4.2.2015 07:40
Trápí vás akutní nachlazení nebo zánět horních cest dýchacích, provázených zvýšenou teplotou, zánětem sliznic a kašlem?
Nebojte se vyzkoušet osvědčenou fytoterapii!
Předpokládáme, že by vás mohlo zajímat, jak fytoterapie využívající účinných látek léčivých rostlin při onemocnění působí.
Silicové drogy - působí vylučováním eterických olejů na epitel dýchacích cest, kde mírným drážděním vyvolávají vydatnější sekreci.Zároveň zrychlují pohyb řasinkového epitelu, čímž se zlepšuje posun sekretů ven z dýchacích cest. Dezinfekčně působí na zanícenou sliznici. Silicové drogy jsou výborné k inhalaci. Velmi účinné jsou mladé výhonky jehličnanů – borovice lesní, ale také smrku obecného.
Drogy, které působí antisepticky, sekretolyticky (zkapalňují hlen), a expektoračně (povzbuzují vykašlávání) jsou například cibule, česnek, plody anýzu, fenyklu, nať majoránky, dobromysli, květy a nať mateřídoušky, listy jitrocele a břečťanu. Při akutním nachlazení je vynikající čistý čaj ze syrové cibule oslazený medem. Jedinečné vlastnosti má i česnek se svými antibakteriálními účinky.
Při zánětu horních cest dýchacích s dráždivým kašlem jsou vhodné slizovité drogy, které utlumují citlivá nervová zakončení a tím tlumí reflex kašle. Mezi slizovité drogy patří proskurník lékařský (květy, nať, listy i kořen), sléz přehlížený nebo lesní ( květy, listy), listy jitrocele kopinatého, nať majoránky, podběl (květy, listy), nať plicníku nebo květy prvosenky.
Při onemocnění dýchacích cest se osvědčují i léčivé čaje z květu divizny, řepíku a lípy, naťi rozrazilu, třapatky, šalvěje či kopřivy, anebo listy plicníku dostupné v bylinkářství nebo lékárnách.