Epilepsie
20.3.2014 06:33
Zdraví nervové soustavy a mozku je ovlivněno dědičností, potažmo výživou matky v těhotenství, a celoživotní stravou.
Určit pravou příčinu epilepsie je nesnadné. Výzkumy ukazují, že epilepsie se může vyvinout po vakcinaci zvířete, ale také podáváním stravy s jedovatými nebo dráždivými látkami, které se dostanou do blízkosti mozku. V epilepsii mohou vyústit poranění hlavy, ale také některá onemocnění mozku kupříkladu psinka.
Diagnóza
Diagnóze epilepsie by mělo předcházet vyloučení jiných možností. Příkladně parazitů, hypoglykemie, nádorů nebo alergií.
Měli bychom vědět, že křeče, bez ohledu na věk zvířete mohou nastat bez varování. Jejich frekvence se může zvyšovat.
Strava
Je prokázáno, že zdravotní stav zvířete trpícího epilepsií může ovlivnit strava. Dbejte, aby neobsahovala potravinová aditiva, která se mohou nacházet např. v podávaných barevných pamlscích. Omezte podávání vnitřností, které obsahují více hormonálních látek, těžkých kovů, či pesticidů. Není bez zajímavosti, že člověku s epilepsií prospívá, pokud se vyhýbá masu. U psa by měl být dodržován přísný stravovací režim.
Pro nervovou tkáň epileptického psa je důležitý a potřebný přísun vitamínů skupiny B, lecitinu, zinku a vitamín C podporující detoxikaci. Denní množství, podle velikosti zvířete by měl určit veterinární lékař. Mezi bylinkami posilujícími nervový systém se osvědčil oves, šišák a sporýš. Alternativu k bylinkám představují dostupná homeopatika.
Čeho se vyvarovat u epileptických psů?
Jednoznačně chemikálií, které poškozují nervový systém: používání antiparazitárních obojků, šamponů a sprejů. Pes trpící epilepsií by se neměl zdržovat v blízkosti zapnutého televizoru nebo mikrovlnné trouby. Neměl by být vystavován cigaretovému kouři.