Důležité stavební látky

Datum:
9.4.2014 21:17

Psí organismus potřebuje mít v potravě různé složky, které slouží jako stavební látky a zdroj energie.

 

 

Tělo se stále samo obnovuje. Stále nově se tvoří, kožní a krevní buňky, svaly i chlupy. Pravidelně dochází k regeneraci orgánů, k nové produkci enzymů a hormonů.

 

Stavební látky potřebné pro všechny tyto procesy, včetně energie na obnovu dodává zvířeti potrava. Konstantní tělesná teplota se u zdravého psa pohybuje kolem 38,5 stupnů celsia je udržována  stálým spalováním.

 

Složky stravy potřebné pro všechny „úkoly“ jsou buď živočišného, rostlinného nebo minerálního původu. Organické látky sestávají z uhlíku, vodíku kyslíku, proteiny navíc ještě dusíku a částečně síry. Pro život jsou stejně důležité i anorganické látky, jako strukturní stavební látky a pro procesy látkové výměny.

 

V optimálně vyvážené potravě psa musí být zastoupeny: bílkoviny (proteiny), sacharidy, tuky (lipidy), vitamíny, minerální látky, balastní látky (rostlinná vláknina) a voda.

 

Funkce v organismu:

 

Bílkoviny (proteiny) – představuji nositele struktury(chlupy, kůže. šlachy, chrupavky, svaly, enzymy, hormony, červené krevní barvivo, protilátky imunitního systému. Proteiny mohou být organismem využity i pro získání energie.        .

Sacharidy – pro psí stravu jsou důležité především polysacharidy. V těle dochází k rozložení polysacharidu škrobu na jednoduchý cukr, který slouží jako zdroj energie např. pro nervový systém a pro srdeční sval.

Tuky (lipidy) – představují jednak zdroj energie, ale mají i další důležité funkce např. při transportu živin, produkci žluči, izolaci nervových vláken anebo ochranné vrstvě kůže.

Vitamíny- podporují různé procesy látkové výměny, podílí se na tvorbě pigmentu oční sítnice, obnově kožních buněk, růstu kostí, ochraně proti stárnutí buněk, látkové přeměně či tvorbě kolagenu

Minerální látky- jsou stavebními prvky kostí i dědičné substance, důležité pro funkci nervů, srdce a svalů, srážlivosti krve. Nepostradatelné pro buněčné dýchání, červené krevní barvivo.Mají svůj důležitý význam pro hospodaření s vodou.

Balastní látkypřispívají k povzbuzení peristaltiky a zdraví střeva.

Vodaje nejdůležitější látkou pro přežití.Podílí se na transportu živin a vyloučení produktů látkové výměny, vyrovnává teplotu, usnadňuje trávení, působí jako rozpouštědlo.