Domácí péče o tělesné otvory psa
8.8.2014 12:52
Nemocné zvíře si očistu výměšků samo nezajistí.
Stává se, že nemoc psa způsobí výměšky z tělesných otvorů zejména z nosu, očí, uší a análního otvoru. Nemocné zvíře si očistu samo zajistit nemůže. Přinášíme vám návod na jednoduché, domácí čistící techniky, které zvířeti přinesou úlevu.
Čištění nosu
Pokud se v nose vytvoří zátky a výtok, pečlivě je vyčistěte vatičkou nebo gázou namočenou v teplé vodě. Někdy to může trvat déle, než se výměšky změkčí. Postupujeme proto opatrně a postupně. Když je nos čistý a suchý natřete ho mandlovým olejem s vitamínem E z kapsle nebo olejíčkem s měsíčkem. Ošetření aplikujeme 2x-3x denně.
Čištění očí
Suché zbytky a výměšky z očí a očních víček můžeme odstranit uklidňujícím nedráždivým roztokem z mořské soli, který připravíme ze čtvrt lžičky soli rozpuštěné v hrnku destilované nebo filtrované vody. Pomoc na zanícené oči ze kterých vytéká hustý žlutavý výtok může přinést výplach roztokem připraveným z kořenu vodilky. Roztok připravíme ze 1/ 4 lžičky vodičkového prášku přelitého hrnkem vroucí vody. Louhujeme patnáct minut a po scedíme přes husté plátýnko. K roztoku přidáme čtvrt lžičky mořské soli. Chladným roztokem ošetřujeme oči podle potřeby nebo 3x denně. Přikrytý roztok vydrží při pokojové teplotě dva dny.
Čistění uší
Na čištění uší nikdy nepoužíváme vatu nebo čistítka, která by se mohla uvolnit a ucpat zvukovod . Úlevu při zarudlých a zapálených uší přináší ošetřování šťávou z aloe vera, které provádíme 2x denně. Jestliže bolest ucha nemá zjevné příčiny můžeme uši ošetřovat arnikovým olejem. Ucho s ním ošetřuje 1x denně.
Čištění análního otvoru
Při těžkém průjmu se jako následek může zanítit okolní tkáń. Dojít může i k bakteriální infekci. Během průjmovité fáze onemocnění proto místo citlivě otírejte kouskem jemné vlhké látky. Osušte je potřete měsíčkovou mastí. Podle potřeby provádějte 2-3x denně.