Diabetes - cukrovka

Datum:
2.9.2014 07:47

Cukrovka vyskytující se u psů je v mnohém podobná diabetes u člověka. Vědci zjistili, že cukrovka u lidí je imunitní porucha, při které tělo útočí na buňky slinivky břišní, které produkují inzulín. Porucha tvorby inzulínu ve slinivce zabraňuje správnému zpracování krevního cukru. Místo toho, aby se dostával do tkání, odplavuje se močí ven z těla. Tkáně jsou tak i přes dostatečný kalorický příjem neustále ve stavu hladovění. 

Pes třebaže hodně jí, stále hubne. Neustálá přítomnost cukru v moči způsobuje ztrátu tekutin. Má-li být cukr vyloučen, musí se rozpustit ve vodě, kterou odvádí z těla. Zvíře je abnormálně žíznivé a vylučuje velká množství moči.

Tento stav zjevně nezpůsobuje pouze nedostatek inzulinu. I když je tento hormon zvířatům dodáván- zůstávají u nich progresivní změny a únava. Změny se někdy projevují opakovaným zánětem slinivky, tvorbou šedých zákalů a zvýšenou citlivostí na infekce zejména močových cest. 

Léčba 

Léčba psa, u kterého se prokázala, cukrovka zahrnuje přísnou regulaci cukru v potravě. Zvířeti musí být denně podáván inzulín. Jak často bychom diabetického psa měli krmit doporučí veterinární lékař. Se správnou výživou by měl mít pes dostačnou možnost pohybu, protože se tím snižuje potřeba inzulinu. To znamená dodržovat pravidelný stálý program. U psů s diabetem je důležité udržet normální hmotnost. U obézních zvířat nemoc probíhá mnohem hůře. 

Zkušenosti s léčbou diabetu hovoří ve prospěch čerstvé a syrové přírodní stravy podávané v malých dávkách dvakrát až třikrát denně. Užitečným doplňkem je faktor tolerance glukózy – přírodní látka s obsahem chromu, obsažená v pivovarských kvasnicích, které je dobré přidávat do každého jídla v množství 1 lžíce. Potřebu inzulinu snižuje vitamín E. Doporučené denní množství 25- 200 IU. 

Těžší případy musí mít přísnější dietický režim. Hlavním cílem diety pro kontrolu cukrovky je snížit stres, který postihuje slinivku břišní.      

 

 

Potraviny vhodné pro diabetiky: rýže, proso,ovesné vločky, kukuřičná mouka, žitný chléb, zelené fazole, tykev,lupeny pampelišek, výhonky alfalfy, petržel, kukuřice, cibule, slunečnice, česnek, mléko a mléčné výrobky, ovoce, syrové libové maso.