Co má konzumovat diabetické zvíře

Datum:
22.9.2015 11:27

Porucha tvorby inzulínu ve slinivce zabraňuje správnému zpracování krevního cukru. Místo, aby se dostával do tkání, odplavuje se močí ven z těla. Tkáně jsou tak i přes dostatečný kalorický příjem neustále ve stavu hladovění. Zvíře hodně jí a přitom stále hubne. Neustálá přítomnost cukru v moči způsobuje ztrátu tekutin. Zvíře je abnormálně žíznivé a vylučuje velká množství moči.

Léčba zahrnuje přísnou regulaci cukru v potravě a injekce inzulínu. Psí diabetik potřebuje speciální péči. O četnosti krmení byste se měli poradit se svým veterinárním lékařem. Krmení je většinou omezeno na jídlo jednou za den, zhruba 12 hod. po aplikaci inzulínu, kdy je pes nejaktivnější.

 

Se správnou výživou poskytněte zvířeti možnost pohybu, protože tím se také snižuje potřeba inzulínu. Nepřiměřený pohyb by ji mohl destabilizovat. U diabetiků je nutné dodržovat režim a pravidelný program. Důležité je udržet normální hmotnost. U obézních psů nemoc probíhá hůře.

V dietním režimu   

a) Vyhněte se potravinám, které obsahují cukr nebo velké množství tuku.

b) Používejte přirozenou stravu.

c) Pro diabetes je vhodná rýže, oves, proso, kukuřičná mouka a žitný chléb.

d) V potravě diabetiků jsou vynikající zelené fazole, tykev, listy pampelišek, výhonky asfalty, kukuřice, topinambur, petržel, česnek.

e)   Vhodné je mléko a mléčné výrobky, protože jsou alkalizující.

f)   Maso je nejlepší podávat čerstvé, tepelně neupravené.

g)   Vedle zeleniny je v potravě vhodné i ovoce, pokud je zvíře přijme.

h)   Užitečným doplňkem potravy diabetika jsou pivovarské kvasnice a vitamín E