Čajíčky pro pejskaře (9)
24.11.2014 11:06
K zahradním skvostům lidového léčitelství patří černý rybíz.
Listy obsahují flavonidy a silici (Sabinen limonen). V plodech rybízu jsou kromě sacharidů, organické kyseliny, antokyanidiny, minerální látky a vitamíny zejména vitamín C.
Třicet bobulí černého rybízu u člověka pokryje denní potřebu minerálů a vitamínů. Antiokyanidiny a flavonidy posilují cévní stěny, působí proti zánětům a otokům a zlepšují vidění za šera.
V lidovém léčitelství se černý rybíz používá vnitřně k podpoře trávicí soustavy. Při zánětech močových cest a prevenci ledvinových kamenů. Pomáhá při posilování imunitního systému, činnosti srdce a příznacích cévní nedostatečnosti. Zevně se používá při zánětech dýchacích cest a kloubů. Šťáva z čerstvých plodů nebo odvar ze sušených plodů jsou vhodné i ke kloktání při nachlazení a přetížení hlasivek.
Čajíček z černého rybízu
Připravíme z 20 gramů usušených listů, které zalijeme litrem horké vody. Louhujeme asi 15 min. Po té čaj přecedíme. Pijeme tři šálky denně, nejlépe nalačno, jako protizánětlivý, pročišťující a močopudný prostředek.
Lahodný zdravotní čajíček
Připravujeme ze směsi sušených nadrcených listů rybízu, jahodníku, ostružiníku, maliníku a borůvky.
Zajímat by vás mohla i malá vychytávka. Několik listů rybízu černého, které přidáme do nakládané zeleniny zlepšuje chuť a v případě zavařenin snižuje kazivost.