Čajíčky pro pejskaře (7)

Datum:
18.11.2014 18:24

V historii s sebou rostliny nesly i cosi zlověstného. Trochu tomu napovídají i názvy: rulík zlomocný, bolehlav, oměj šalamounek. Rostliny krásné a zároveň toxické. Mnoho dostupných rostlin je bohužel jedovatých. O některých se to mnohdy ani neví. Máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky měli byste se mít na pozoru i před oblíbenými, nevině vyhlížejícími azalkami. Máte-li při koupi rostliny do bytu nebo na zahradu na pochyby - poraďte se s odborníky.

 

 

Mnoho rostlin nám naproti tomu může přinášet užitek. Věděli jste, že bylinkám jako je příkladně děhel adělika, vysoce aromatická bylina je přisuzována andělská moc? Je-li nošena jako amulet, poskytuje ochranu proti zlým silám. Lodyha byla kandována, stonky a semínka byly používány jako ochucovadla. Populární pro své magické vlastnosti zůstává kosatec, lilie, mák, pivoňky, orlíček i fialky. K běžně užívaným bylinám od středověku patří divizna, fenykl, řebříček, máta, rozmarýn, šalvěj, petržel, kopr, tymián. Pozornost, ale zasluhuje i jetel luční nebo maliník obecný.

 

Čajíček z jetele

Má posilující vlastnosti, vyrovnává a harmonizuje tělesné funkce. Pomáhá při otoku lymfatických uzlin, při průjmu i bronchitidě. Prospěšným je i při potížích v klimakteriu.

 

Příprava:  2 lžíce sušeného jetelového květu přelijeme 500 ml vroucí vody a necháme 10 min odstát. Čaj přecedíme a popíjíme teplý.

 

Čajíček z maliníku obecného

Je vhodný k pročištění organismu, zejména ledvin. Snižuje horečku, tlumí křeče, pomáhá při průjmu a zánětlivých stavech žaludku a střev.

 

 

Příprava: 1 lžíci usušených maliníkových listů zalijeme 300 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat v uzavřené nádobě. Po té čaj scedíme. Pijeme teplý i studený.