Čajíčky pro pejskaře (6)

Datum:
12.11.2014 20:57

Bylinky mají schopnost oslovit duši i tělo vůní a léčivou silou. 

Čaje z bylinek lze připravit vyluhováním jako zápar, nebo vařením jako odvar. Čaj z květů, listí a natí bylinek se běžně připravuje vyluhování. K získání osvěžujícího čaje postačí sušenou drogu nechat chvíli v horké vodě. Při přípravě léčivého čaje se musí bylinky nechat louhovat 10- 20 min, aby se uvolnily jejich léčivé látky. Odvar připravíme vařením bylinek ve vodě po dobu 5- 30 min. Na odvary k přípravě čajů se používají kořeny, kůra, větvičky, plody a semena rostlin. 

Čajíček z řebříčku obecného 

Říká se mu tisícilistník, husí jazýček, žebráček, zaječí chléb nebo také všekoření. Od starověku je oceňován jako hojivý prostředek zastavující krvácení. Páter Kneipp o něm řekl: „Ženy by si ušetřily mnoho nemocí, kdyby občas sáhly pro řebříčku.“ Doporučuje se pít při menstruačních potížích, hormonálních poruchách i v období klimaktéria. Ve starých knihách o bylinách je řebíček označován jako „lék proti všem škodám“. Je známo, že podporuje krvetvorbu, ale  pomáhá i při nachlazení, bolestech zad a revmatických onemocnění. Povzbuzuje činnost ledvin, poruchy jater a pomáhá i při zánětech žaludečního a střevního traktu. Řebříček desinfikuje ústní dutinu při paradentóze, a je dobrý i jako kloktadlo při angině.     

 

Postup: Čaj připravíme vyluhováním ze 2 lžiček usušené natě na šálek vroucí vody po dobu 10 min. Připravujeme-li čaj z květů použijeme na jeho přípravu 4 lžičky na šálek.