Čajíčky pro pejskaře (5)

Datum:
10.11.2014 12:06

Pro někoho obtížný plevel na zahradě pro bylinkáře skvost. Řeč je o kopřivách. 

„Kopřiva dvoudomá, náleží k nejlepším léčivým bylinám. Kdyby o tom lidstvo vědělo, nesázelo by nic jiného než kopřivy,“ uvádí významnou bylinu Maria Treben ve své knížce Zdraví z Boží lékárny.    

Možná to nevíte, ale kopřiva je kořenem počínaje, přes stonek, listy až ke květům celá léčivá. 

Mladé kopřivy se na jaře využívají jako bohatý zdroj vitamínů při přípravě jídel jako špenát, do polévek, salátů,či   nádivek. 

Žahavosti kopřiv se využívá v lidovém léčitelství na šlehání bolestivých míst při revmatismu. Vyvolávají prokrvení, pročištění a výživu tkání. 

Čajíček z kopřiv

Kopřiva je naše nejlepší krev čistící a krev tvořící léčivá bylina. Pomáhá předcházet nachlazení a při bolestech hlavy. Má dobrý vliv na slinivku břišní, žaludeční a střevní potíže, léčbu ekzémů i onemocnění močových cest. Odvary z kořenů kopřivy jsou doporučovány k mytí hlavy pro růst vlasů. Spolu s pitím čaje z kopřiv se dá zastavit vypadávání vlasů a celkově zlepšit  jejich stav.

Postup: 1 polévkovou lžíci usušených kopřiv zalijeme 300ml vroucí vody a necháme 5 min vyluhovat, poté scedíme. Pokud použijeme čerstvé rostliny louhujeme je minutu. Čaj pijeme 3x denně.

Znalcům vybraných sort čajů se asi nezavděčíme. Ani jim nebudeme namlouvat, že čaj z kopřiv je lahodný. Trochu voní po senu, ale chuťově není nepříjemný. Je možné, že se stane doplňkem vaší životosprávy a že vám po čase dokonce  zachutná.