Čajíčky pro pejskaře (14)
17.12.2014 13:20
Čaj je nerozlučným společníkem Číňanů prakticky celý den.
Horká voda je k dispozici ve vlaku, na pracovištích i v hotelích, kde si tento nápoj může bez problémů připravit každý.
Číňané pijí čaj z různých nádob. V současné době jsou nejoblíbenější zavařovací láhve obháčkované síťkou s oušky, aby se daly dobře přenášet.
Nápoj připravený z čajovníku může mít mnoho odstínů, barev a chutí. Zatímco v Evropě se čaje dělí podle barvy lístků především na čaje černé a zelené, v Číně se rozlišují podle barvy nálevu. Většina Číňanů pije zelený čaj. Černý čaj Číňané označují jako červený, polofermentované čaje tzv. oolongy jsou pro Číňany žluté.
Na tuzemském trhu se můžeme setkat s čajem s označením Puer, který je považován za universální lék. Puer je tmavý čaj, který prochází dvojí fermentací. Vyrábí se v čínské provincii Yunnan. Některé jeho druhy mají na listech záměrně plísňový povlak Puer prospívá především trávícímu traktu a dýchacím cestám.
Podle tradiční čínské medicíny má čaj hořkou a sladkou chuť. Vstupuje do drah srdce, jater, močového měchýře, tlustého střeva a žaludku.
Čínská medicína využívá léčebně především zelený čaj. Zelený čaj má chladnou povahu, černý čaj a oolongy jsou teplejší. Účinky zeleného čase se využívají např. při napadení horní části těla větrem a horkem, které je doprovázeno slabostí, bolestmi hlavy a očí. Na podporu trávení se k čaji může přidat odvar z hložinek shanzha. V případě průjmu je vhodné čaj doplnit švestkami wumei.
Zelený čaj má světle zelenou nebo žluto zelenou barvu a velmi jemnou vůni a chuť. Zamezuje rozvoji srdečně – cevních onemocnění, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu v krvi, reguluje vysoký krevní tlak a zlepšuje propustnost a pružnost kapilár. Katechiny v čaji kromě toho inhibují růst některých virů a bakterií. Tento nápoj má i protialergické účinky a díky kofeinu povzbuzuje celý organismus. To znamená, že je výborný i pro řidiče. Zvyšuje pozornost a rychlost reakce a příznivě ovlivňuje náladu.