Akutní ohrožení z přehřátí
10.6.2014 20:07
Seděli jste někdy v autě bez klimatizace se zavřenými okny do kterého pere slunce? Vsaďte se o co chcete, že byste dříve, či později zkolabovali. Proč? Svítí-li na zaparkovaný vůz slunce, teplota uvnitř prudce stoupá, během několika minut až na 60 stupňů. Chtěli byste být na místě chudáka psa, který čeká až se panička s páníčkem vrátí z nákupu v supermarketu?
Týrání zvířete
Ponechání psa v uzavřeném voze na slunci je týrání zvíře. Přehřátí může psa postihnout snadno a rychle, tím spíše není-li zajištěno dostatečné větrání prostoru vozu, a nemá-li zvíře přístup k vodě.
V kůži psa uvázaného u boudy
Být v kůži psa uvázaného v parném létě u boudy bez možnosti schovat se do stínu by žádný majitel s určitostí nechtěl. Sousedské konstatování: „Ten pes je chudák,“ zvířeti na útrapách neubere, a bezohledného majitele týraného psa k zodpovědnosti nedonutí.
Přehřátí organismu nejen na výstavách
K přehřátí organismu psa může v letních měsících dojít i na výstavách, pokud předvádění trvá delší dobu na otevřeném prostranství nebo špatně větraném pavilónu, kde trpí zejména dlouhosrstí psi a plemena se zkrácenou čenichovou partií. Na majiteli psa je, aby včas rozpoznal příznaky přehřátí, a psa dál nevystavoval nepříznivému vlivu prostředí i za cenu odstoupení ze soutěže. Nebezpečí přehřátí organismu psa v letních měsících by neměli podceňovat ani chovatelé při výcviku zvířat s nadměrným fyzickým zatížením v nevhodných podmínkách.
Příznaky přehřátí
Charakteristickými příznaky přehřátí organismu zvířete je: zrychlený dech, vyplazený jazyk, pěna v dutině ústní, výraz nervozity až paniky střídaný skleslostí, snaha uniknout z nepříznivého prostředí, zchvácenost, kolapsový stav, bezvědomí.
Opatření: Umístit psa do chladnějšího prostředí (stín, chodba, sklep), zabezpečit dobré větrání prostoru, povolit zvířeti obojek, odstranit pěnu z ústní dutiny, předložit zvířeti chladnou vodu, přiložit mu studený obklad na oblast hlavy a zátylku. V krajním případě psa polít chladnou vodou.