5 nápadů, jak sdílet novoroční předsevzetí se svým mazlíčkem
29.12.2020 13:01
Jana Klouparová
zdroj: pinterest.com
Do začátku roku 2021 zbývá jen pár dní, což doslova láká k přemýšlení o novoročním předsevzetí. I když většina předsevzetí nevydrží déle než pár týdnů, je varianta, jak se nevzdat a vydržet déle. Ke splnění jakýchkoliv cílů pomáhá mít parťáka, a to dvounohého nebo klidně čtyřnohého.
Díky tomu, že ve svém přesvědčení, úkolu či snaze nejste sami, máte podstatně větší pravděpodobnost svou motivaci udržet na vysoké hladině a svého cíle dosáhnout. Všeobecně totiž jen asi 20 % lidí, kteří si dají novoroční předsevzetí dojdou až do stanoveného cíle. Když jste na to dva, táhnete se vzájemně kupředu a je jedno, že váš parťák nemluví. Přece ho nenecháte na holičkách. Přikládáme pár nápadů na novoroční předsevzetí, o které se můžete se svým čtyřnohým parťákem podělit.
1. BÝT A ZŮSTAT AKTIVNÍ
Možná jste si zrekapitulovali, že jste v roce 2020 strávili více času na gauči než procházkami venku. Vezměte to od Nového roku jinak! Nastavte si splnitelné cíle, vyhodnoťte svoji vlastní kondici i fyzičku vašeho chlupatého přítele a hurá na věc. Není většího lákadla než smutné psí oči, které se těší ven. A věřte, že každý pes je za čas strávený venku se svým pánem neskonale vděčný. Zkuste si stanovit například týdenní cíl, kolik ujdete kroků či kilometrů. Nebo se pokuste každý týden najít novou trasu, kudy jste ještě nešli. Nové místo a pachy potěší i vašeho psa. Aktivně si můžete hrát i doma, a to například díky přetahování se o oblíbenou hračku, házením míčku nebo dalšími aktivitami.
2. BÝT PROAKTIVNÍ VŮČI INFORMACÍM OHLEDNĚ SVÉHO I ZDRAVÍ VAŠEHO PSA
Zdraví vás samotných, ale také vašeho mazlíčka, by mělo být vaší prioritou. Ať už se jedná o preventivní prohlídky u veterináře nebo vašeho obvodního lékaře. Zvažte doplnění vitamínů a minerálů, vašemu mazlíčkovi můžete také přilepšit, ať už lepšími granulemi, nebo psími doplňky stravy. Zkuste se poradit se svým veterinárním lékařem. Nezapomeňte ani na pravidelné odčervení, očkování, případně stříhání drápků a trimování, pokud je potřeba.
3. VÝMĚŇTE OBRAZOVKU ZA REÁLNOU HRU
Možná nejste připraveni na úplný digitální detox, ale zkuste více času trávit kvalitně se svými mazlíčky tím, že si s nimi budete skutečně hrát. „Posedlost telefonem a sociálními sítěmi stojí za tím, že ve své přítomnosti nevnímáme ani své mazlíčky,“ říká klinická psycholožka Renee Solomon. Více času se svým mazlíčkem a méně u obrazovky počítače nebo telefonu, vám zaručeně zlepší náladu. Přepněte svůj telefon na hodinu na „letový režim“ a buďte chvíli úplně offline, nebo jednoduše nechejte telefon doma a běžte se projít. Uvidíte, že to oceníte oba dva.
4. VAŘTE VÍCE A LÉPE DOMA
Možná teď budete oponovat, že jste za poslední dobu, kvůli pandemii, jedli především doma, to však neznamená, že to vždy byla zdravější volba. Zapomeňte na objednávání jídel z restaurací s dovozem, a uvařte sobě i svému mazlíčkovi něco lepšího, zdravějšího a nakonec i levnějšího. Stanovte si nový cíl, že každý týden vyzkoušíte jeden nový recept. Tahle výzva by vás opravdu mohla bavit. Na internetu najdete spoustu receptů jak pro sebe, tak pro svého psa.
5. MEDITACE A MASÁŽE
Postavte do žebříčku priorit na první místo v novém roce sebe a svého psa. Nekompromisně. Zkuste se motivovat k meditaci alespoň na několik minut denně. Důsledná mediace může podle studie z roku 2014 skutečně pomoci zmírnit pocity úzkosti a deprese. A jak zjistila studie Washingtonské státní univerzity z roku 2019, stresový hormon kortizol lze snížit pouhými 10 minutami hlazením svého mazlíčka, zkuste tedy do své nové meditační praxe začlenit svého psa nebo kočku. Dále si rozhodně zajděte na masáž, a stejně tak můžete pravidelně masírovat svého psa. Masáž vašemu mazlíčkovi dopřeje řadu výhod v rámci fyzického i duševního zdraví, jako je zvýšení oběhu krve a podpora relaxace. Masáže psů najdete rovněž na internetu, a pokud se budou vašemu mazlíčkovi líbit, můžete si je zařadit do týdenního plánu v rámci péče o sebe i o něj.