5 aktivit pro psí seniory
2.11.2021 11:56
Kateřina Veselá
foto: pixabay.com/TheoRivierenlaan
Stáří se nevyhýbá ani našim chlupatým parťákům. Díváme se, jak rostou a jak stárnou. Ale pokročilý věk není překážkou v užívání si společných šťastných chvil.
Když si přineseme domů to malé, chlupaté stvoření, nenapadne nás, že jednou, a bohužel dřív než my, se dostane do seniorského věku nebo že nás i opustí. Ale čas je neúprosný, a tak žijeme po boku svých čtyřnohých kamarádů a společně stárneme. V požehnaném psím věku lze žít kvalitní život, a to především díky správné stravě a životnímu stylu, ale také díky různým lékařským přípravkům a vůbec kvalitní veterinární péči. Přesto ale omezení pohyblivosti (které je nejčastějším znakem stáří) zmenšuje počet aktivit, které můžete se psím seniorem provádět. Prostě už nemůžete jít na celodenní túru nebo si jít zaběhat do parku. Musíte se proto soustředit na jiný typ zábavy, nenáročný na pohyb a přitom stimulující. Následujících pět činností je právě takovým příkladem příjemně stráveného času.
Skořápky
Tato aktivita se dá pojmenovat jakkoli, skořápky, kelímky, mušle, záleží na tom, co použijete a jak hru pojmete. Každopádně se jedná o staré známé schovávání a nacházení kuličky, v tomto případě voňavé dobroty. Vezměte třeba tři papírové kelímky, před psem pod jeden z nich schovejte granuli nebo oblíbený pamlsek. Můžete začít zlehka tím, že necháte psa přijít ke správnému kelímku. Pak můžete začít s kelímky pohybovat a váš chlupáč bude dobroty hledat. Nebo můžete jen skrývat mňamky v rukách zavřených v pěst, váš pes je jistě najde. Je to zábava stimulující mozek a váš parťák nebude mentálně scházet. Navíc se takovéto hraní vyrovná, co do výdeje energie, i půlhodinové procházce.
Interaktivní hračky
Na stejném principu, jako skořápky, fungují i interaktivní logické hračky, kdy je pamlsek schován a pes musí vyřešit hlavolam, posunout čumákem kostku, převrátit kužel a podobně. Tyto hračky rozvíjí inteligenci a jsou vhodné pro psi všeho věku. U seniorů je samozřejmě velkým benefitem mentální stimulace a aktivita bez nutnosti velkého pohybu. Což pro staroušky s imobilitou je jako dělané. A nemusíte nechávat parťáka hrát si samotného, čas můžete trávit spolu buď povzbuzováním, společným zkoumáním či hledáním řešení. Opět jde o čas strávený dohromady, který nenahradí nic.
foto: pexels.com/Jean Alves
Terapeutický pes
Pokud váš chlupatý senior není zrovna nevrlý dědoušek nebo vlk samotář, můžete mu zajistit zábavu terapií. Změníte svého mazlíčka z domácího povaleče na terapeutického psa, který pomáhá jiným – lidem s psychickými problémy, mentálně a fyzicky postiženým, dětem v nemocnici či v jiných stresových situacích nebo dokonce i jiným zvířatům. Nejde o asistenčního psa, který musí mít výcvik a být fyzicky zdatný, ale o terapeutického, kdy jde především o přítomnost, empatii a poskytnutí hebkého kožíšku k mazlení. Jednak se vašemu starouškovi dostane dostatek fyzického kontaktu, dostatek objímání a lásky, dostatek her a pozornosti a také změní prostředí, a to ho vytrhne z jeho pomalu plynoucího dne.
Vyjížďka autem
Tato aktivita se týká psů, kteří nemají problém s cestováním a užívají si ho. Někteří prostě takoví nejsou a jízda čímkoli je pro ně utrpením. Pokud ale váš pejsek pobíhá kolem auta a hned, jak otevřete dveře nebo kufr okamžitě do něj naskakuje, určitě ocení projížďku i v pokročilém věku. Přece jen už se po okolí sám jen tak nepodívá, zvlášť ti psi s nemocemi pohybového ústrojí a koukat pořád na ten stejný prostor není zábavné. Nebojte se tedy naložit chlupáče do auta, stáhnout mu okýnko a po okreskách, žádným velkým tempem se s ním projíždět. Sem tam zastavit, vyložit psa a nechat ho očichat a označkovat úplně neznámá místa s novými pachy. A když bude moct ještě vystrčit hlavu z okénka a nechat vítr vát do uší a povlávat jazykem, bude to zase ten nejšťastnější pejsek, zase jako štěně.
Honba za pokladem
Pokud máte psa, který se bez potíží hýbe, hledání pokladu je ideální zábavou. Můžete využít zahradu, dvorek nebo třeba jen vlastní byt. Samozřejmě budete potřebovat dobroty, které má váš chlupáč rád, ale které jsou i dostatečně aromatické. Při této aktivitě jde totiž především o čich a trénování stopování. Můžete vzít dobrotu nebo třeba část vašeho oděvu a na provázku jej protáhnout tratí. Pes bude stopu sledovat a na konci si vychutná odměnu. Trať může být ztížená překážkami nebo jen zcela jednoduchá - z místa A do místa B. Fantazii se meze nekladou a vše záleží na vašich nápadech a samozřejmě schopnostech psa. Nebo nemusíte vytvářet pachovou stopu a jen různě poschovávat dobroty po domě. Váš kamarád je bude hledat čichem, zrakem, ale můžete mu také pomáhat, radit, společně prověřovat různá místa, kde víte že dobrota určitě není. Hledání, objevování a následné dobití pokladu naši chlupáči milují stejně, jako my. A odměnou není jen dobrota, ale zábava s milovaným člověkem.
foto: pixabay.com/Shwoaze
Stáří není lehké ani příjemné, když ale budete začleňovat vašeho miláčka do denních aktivit, budete se mu věnovat a dávat mu stále tu lásku a pozornost, jako po celý jeho život, i to stárnutí bude mít krásné a uvidíte, že na věk i bolest zapomene.
Zdroj informací:https://puppytoob.com/five-awesome-activities-for-senior-dogs/