10 zajímavostí o psím jazyku
24.10.2021 20:56
Kateřina Veselá
foto: unsplash.com/KT
Mnoho partií psího a lidského těla se nijak výrazně neliší. O jazyku toto říci nemůžeme. Schválně, o kterých zajímavostech jste něco tušili?
1) Ochlazování
Tato informace asi není nikterak šokující. Pokud máte psa nebo se o ně alespoň trochu zajímáte, o tomto jevu jste slyšeli. Psi nemají potní žlázy jako lidé, a tak je jejich regulování teploty těla značně složitější. Pomáhá jim při tom právě jazyk – rychlé dýchání a vdechování chladného vzduchu a odpařování tepla z jazyka.
2) Barva jazyka
Ačkoli nejčastější barvou jazyka snad všech zvířat je červená nebo růžová, u některých plemen psů je to jinak. Psi mohou mít různé odstíny růžové, ale například Čau-čau nebo Šarpej mají jazyky fialové až modré.
3) Zdravotní ukazatel
Změna zabarvení jazyka může varovat před zdravotními problémy. Pokud je jazyk světle růžový (světlejší než obvykle) indikuje to podvýživu, anémii či onemocnění krve. Jestli jazyk žloutne mohou být postižena játra či žlučník. A je-li barva modrá či fialová může to značit rakovinu, otravu nebo také cukrovku. Pozor tedy na jakoukoli změnu zabarvení jazýčku vašeho miláčka.
foto: Unsplash.com/Maico Pereira
4) Čištění
Tak jako to známe u koček, i psi používají svůj jazyk k očistě. Jejich olizování se neznamená příjemný pocit, ale normální provádění hygieny - vylizování nečistot, česání srsti, odstraňování biologických zbytků a jiných zbytečných věcí na jejich těle.
5) Náklonnost
Dalším známým faktem je projevování lásky olizováním neboli pusinkování. Každý zná tu radost, když se shledáte se svým chlupatým parťákem po dlouhé noci nebo po návratu domů. Krom skákání, štěkání a radostného vrtění ocasem jsou i psí polibky projevem citu a náklonnosti k vám.
6) Štěkání
Zvuk, který při štěkání pes vyluzuje je závislý na velikosti a také na plemeni psa. Ovšem stejně jako se tvoří lidská řeč pomocí jazyka, i psí štěkot je ovlivněn jazykem. Podle toho, jak se pohybuje a jak je velký, mění se intonace. Zkrátka, štěkot je opravdu stejná komunikace jako řeč.
7) Chuťové pohárky
I psi používají jazyk k ochutnávání jídla a taky jeho vychutnávání. Ovšem oproti člověku mají výrazně méně chuťových pohárků. Běžný počet u lidí je 10 000 pohárků, pes jich má pouhých 1700. Ale jelikož má mnohem vyvinutější čich, víc jich nepotřebuje.
8) Chutě
Ano, vaši chlupáči mají stejné chutě jako vy. Cítí sladkou, hořkou, kyselou i slanou chuť a tím jsou nám mnohem blíž. Kočky například nerozeznají sladkou chuť, a proto sladká jídla nemají rády. Pes sice chutě rozpozná, ale nejsou pro ně tak silné, jako čichové vjemy, které chutě znásobují.
foto: pexels.com/Anna Tarazevich
9) Pití
Jelikož psi nemají mimické svaly, nemůžou sát tekutiny jako člověk nebo třeba kůň. Proto používají k pití jazyk. Ve tvaru naběračky jej ponoří do vody, nenaberou však vodu jazykem, ale díky přilnavosti vody k povrchu jazyka jej rychle stáhnou do tlamy a vodu si tak vytáhnou z misky.
10) Bakterie
Traduje se, že psí sliny léči, že obsahují penicilin a pokud si olíznou otevřenou ránu, zhojí se jim rychleji. Není to ovšem pravda. Psí tlama je plná bakterií, které naopak mohou průběh hojení zhoršit a způsobit silnou infekci.
zdroj informací:
https://puppytoob.com/dogs-tongue/